Felaketler Öldürmez, İhmal Öldürür!

Son Güncelleme : 29 Eylül 2021 23:09
Felaketler Öldürmez, İhmal Öldürür!

Giresun Milletvekili Necati Tığlı, baraj üstünde yaşanacak bir heyelanın Doğankent İlçesini yok edebileceğini söyledi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlık Divanı Üyesi ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun Milletvekili Necati Tığlı,  ani ve aşırı yağışlar sonucu oluşan taşkınlar nedeniyle sürekli risk altında olan Giresun için pek bilinmeyen başka bir tehlikeyi meclis gündemine getirdi.
 
Tığlı, Giresun’un Doğankent ve Tirebolu ilçesi sınırları içerisinde yer alan Harşit Çayı üzerinde kurulu bulunan Aslancık Barajı ve Doğankent HES inşasına 2010 yılında başlanmış ve 2014 yılında devreye alınmıştır. Giresun’un en büyük, ülkemizin 150’nci enerji santrali olan tesis, ülke genelinde ki HES’ler arasında ise 62’nci sırada yer almaktadır. Doğankent HES, Tirebolu sahiline 30 km uzaklıkta dağlık bir vadide kuruludur.” Dedi.
 
CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, Giresun Doğankent’te Aslancık Barajı ve Hidroelektrik Santralı (HES) karşısında Süttaşı heyelan bölgesi bulunduğunu, baraj su seviyesinin yükselmesi durumunda 1 milyon 796 bin 336 metreküplük heyelan kütlesi topuğunun 10-15 metre su altında kalmasıyla birlikte büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kalınacağını öngörememek tam da bu iktidarın afetlere olan bakışını göstermektedir” dedi.
 
22 Ağustos’ta yaşanan afette en çok hasara maruz kalan ilçelerimizden birinin Doğankent olduğunu ifade eden Tığlı, “Doğankent’te yapılan afet konutları tam da bu heyelan kütlesinin karşısında inşa ediliyor. Olası bir heyelan da tüm bu konutlar, Aslancık Barajı, Doğankent HES, birçok mahalle, onlarca köy ve Doğankent ilçesi çok büyük bir tehlike ile karşı karşıya kalacaktır. Acaba bu bölgenin bu kadar hassas olduğunu bakanlık ve bakan biliyor mu, ne kadar bilgi sahibi konuyla ilgili ne düşünüyor sorularıma nasıl cevap verecek çok merak ediyorum” ifadelerini kullandı.
 
SÜTTAŞI HEYELANI BÜYÜK TEHLİKE
 
CHP’li Necati Tığlı, “Yapılan araştırmalarda, HES’lerde baraj rezervuarında yükselen su seviyesinin heyelanlar meydana getirdiği bilinmektedir. Milyonlarca metreküplük kütlenin kopması, rezervuar alanında büyük bir etki yaratacak ve ortaya çıkan dalga sel ve su taşkınlarına sebep olabilecektir. Dünyada bu sebeple yaşanmış çok acı deneyimler var. Henüz yapım aşamasında dahi, su içindeki ve çevresindeki ekosistemi tahrip ettiği, heyelan, sel ve erozyon riskini artıracağı ifade edilen Aslancık Barajı’nın, çevresel etkileri ve yarattığı olası tehditlere yönelik birçok bilimsel çalışma mevcuttur. Yani afete ve tehlikelere açık bu bölgede ne yazık ki kaderimizle baş başayız. Yeni bir afetle karşı karşıya kalmamak için bakanlık ne gerekiyorsa derhal harekete geçmeli ve Doğankent Süttaşı heyelan bölgesi ve barındırdığı riskleri ortadan kaldırmak için eylem planı yapmalıdır” dedi.
 
1990 yılı Haziran ayında Doğankent’te yaşanan sel felaketinde birçok köprünün yıkıldığını, Doğankent Lisesi ve ilkokulunun sel suları ve oluşan heyelanla harap olduğunu, Sadaklı mahallesinin hasar gördüğünü hatırlatan Tığlı, “22 Ağustos 2020’de yaşanan afete de değinerek, en çok hasar gören yerleşim yerlerinin Doğankent ve köylerimiz olduğu unutulmamalı, yan derelerden, onların kollarından, yamaçlardan gelen ani ve yüksek miktarda ki selin yaşattığı acılar ortadayken, bahsi geçen heyelan tehdidinin ve getireceği sonucun baraja ve yerleşim yerlerine etkileri mutlaka şimdiden değerlendirilmelidir” vurgusunu yaptı.
 
TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Giresun Milletvekili Necati Tığlı’nın Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’ye yönelttiği sorular şu şekilde:
 
• Bahsedilen tehlikeye ilişkin Bakanlığınız, DSİ hangi bilgi ve raporlara sahiptir?
 
• Meydana gelebilecek olumsuz sonuçların heyelan kütlesinin fiziksel özellikleri ve heyelan riski konusunda çalışma yapılmış mıdır?
 
•Olası risk karşısından başta Doğankent İlçesi, Aslancık Barajı gövdesi, Doğankent HES ve Tirebolu ilçesi istikametinde yer alan dağınık yerleşim birimlerinin zarar görmemesi için bir tedbir alınmış mıdır?
 
• Olası heyelan sonucu meydana gelecek dalga ve su kütlesinin karşı kıyıda yer alan Doğankent İlçesine ilerleme hızı ve miktarı, Aslancık Barajı gövdesine ilerleme hızı ve miktarı ve buralara etkileri hesaplanmış mıdır? Bu tehlike karşısında bugüne kadar Bakanlığınız ve diğer Bakanlıklar ilgili kurum ve kuruluşlar hangi hazırlıkları yapmıştır? Bu kapsamda hızla alınması gerekli tedbirler nelerdir?
 
 

Kaynak : kerasushaber.net

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle