Giresun’da Tıbbi Onkoloji Doktoru Sorunu

Son Güncelleme : 22 Ekim 2021 18:10
Giresun’da Tıbbi Onkoloji Doktoru Sorunu

Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “AKP Karadeniz’in kanser üssü yapacağım dediği Giresun’a kaç yıldır bir Tıbbi Onkoloğu dahi layık görmediğini vurguladı.

Konuyu yıllardır gündemde tutmaya çalıştığını fakat sorunun çözümlenmediğini söyleyen Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlık Divanı Üyesi ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun Milletvekili Necati Tığlı,

“Üç yıl oldu Sağlık Bakanı soru önergesine cevap vermediğini yeniledi.
Tığlı, “Ya sorunu bilmiyor ya inkâr ediyor ya da hiç umurunda değil. Tekrar sorduk, açıklama yaptık. Hadi bizi geçtin kendi Milletvekillerinin siyasetçilerin itibarını ayaklar altına aldın farkında mısın? Vatandaşlarımız feryat ederken, bu sorunu çözelim çağrılarımıza, Giresun’u Karadeniz’in onkoloji üssü yapacağız diye cevap vereceğinize keşke Sağlık Bakanınıza, benim şehrim kanserden büyük ızdırap çekti, çekiyor bizi mahcup etmeyin deseydiniz. Çok insanın insanın ahını aldınız” diye ekledi.
 
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya seslenen Necati Tığlı yanıtlaması için bir soru önergesi daha verdi. Tığlı “Karadeniz’in onkoloji üssü Giresun’a Bakanlığınızın en azından bir Uzman Onkolog ataması için daha ne yapmamız gerekiyor” diye sordu.
 
Necati Tığlı önergede şu ifadelere yer verdi:
 
Kanser, 21. yüzyılda başlıca sağlık sorunu olmaya devam etmektedir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre kanser yükü geçtiğimiz 30 yılda katlanarak artmıştır. 1970’li yıllarda kanser çoğunlukla Batılılaşmış, kaynakları bol, sanayileşmiş ülkelerde görülen bir hastalık olarak düşünülürken günümüzde kanser vakalarının %70’inden fazlası kaynakları az, düşük ya da orta gelir düzeyine sahip az gelişmiş, gelişmekte olan ülkelerdedir. Bu sebeple dünyanın pek çok ülkesinde ikinci en sık ölüm nedenidir. Tüm ölümlerin yüzde on beşinin kansere bağlı geliştiği ifade edilmektedir.
Giresun’da her yıl binlerce hastaya kanser tanısı konulmaktadır. Özellikle 1986 yılındaki Çernobil nükleer santrali patlamasının üzerinden 35 yıl geçmesine rağmen Giresun ve Doğu Karadeniz illerinde kanser giderek etkisini artırmaktadır. Giresunlu kanser hastaları teşhis ve tedavi sürecinde çoğunlukla komşu illerin, büyük kentlerin hastanelerine ihtiyaç duymaktadır.
Doğu Karadeniz’de ve Giresun İlinde kanser vakalarında yıllar içinde meydana gelen artış ve bunun sebeplerine ilişkin yapılan araştırmaların yetersizliği bir tarafa, vatandaşlarımızın tedavi süreçlerine ilişkin yaşadığı zorluklar son yıllarda daha görünür hale gelmiştir. Giresun’da kanser tedavisi görmesi gereken vatandaşlarımız yaşanan yetersizlik ve imkânsızlıklar sebebiyle komşu şehirlerde ya da büyük şehirlerde tedavi görmek zorunda kalmaktadır. Yaşadıkları sağlık sorunu dışında başka şehirde tedavi görmenin beraberinde getirdiği maddi manevi zorluklarında üstesinden gelmeye çalışmaktadır. Bugüne değin başka bir kentte kanser tedavisi görmekteyken sevdiklerinden ve memleketinden uzakta yaşamını yitirmiş on binlerce Giresunlu olduğunu söylemek abartı olmayacaktır.
 
Kanser vakalarının oldukça yüksek oranda seyrettiği Karadeniz’de ve Giresun’da Çernobil kazasından sonra geçen 35 yıl içinde radyasyon etkileri hala yeterli bilimsel araştırmalarla ortaya konulmamıştır. Her bir vatandaşımızın ailesinden en az bir ferdini kanserden kaybeden Giresun’un   Kanser Araştırma ya da Onkoloji Enstitüsü düzeyinde bir ihtisas hastanesine sahip olması gerekirdi. 21 Mayıs 2019’da Giresun İlinde kanser hastalarının personel yetersizliğinden onkoloji uzmanı eksikliğinden ve cihaz eksikliğinden kaynaklı sorunlarını ilettiğim bir önergeyle konuyu zatıalinize arz ettik. Fakat önergeye cevap verilmediği gibi en önemlisi soruna bir çözüm üretme gereği de duyulmadı.
 
Cevap verme gereği duymadığınız soruna ilişkin olarak aylar sonra Eylül 2019’da AKP Giresun Milletvekilleri Giresun ilinin Karadeniz’de onkoloji tedavisinde merkez üssü olacağını, eksik doktor ve personel atamalarının yapıldığını vurgulayarak hem bize cevap vermiş oldular hem de AKP İktidarında sağlık alanında şehrimizin gurur duyulacak durumuna vurgu yaparak yüreklere su serptiler. Ama gelin görün ki, sorun yıllar geçmesine rağmen çözüme kavuşturulmamış, onkoloji alanında Karadeniz’in üssü olacak bir kente bir Onkoloji Uzmanına dahi çok görülmüştür. Giresun’da kanser tedavisi gören yurttaşlarımız seslerini sosyal medya üzerinden duyurmaya çabalamaktadır.
 
Buna ilişkin olarak:
 
•Giresun il ve ilçelerimizde tedavi gören kanser hastası sayısı nedir? Bu hastalarımız hangi kanser türlerinde tedavi görmektedir? Son on yıl incelendiğinde Giresun ilinde 2011-2021 arasında yıllar itibarıyla her yıl tespit edilen kanser hastası sayısı ne kadardır? Bu yıllar dikkate alındığında Giresun ilinde kaç vatandaşımız kanser hastalığından dolayı hayatını kaybetmiştir? Giresun’da ikamet ettiği halde Giresun dışında kanser tedavisi gören hasta sayılarına ilişkin veriler ne şekildedir?
•Giresun ilinde tedavi göremeyen kanser hastalarından diğer illere gitmek zorunda kalan vatandaşlarımızın üniversite hastanesi ya da kamu hastanelerinden randevu alamadığı, maddi imkânları yeterli olmadığı için özel hastanelerden yararlanamadığından haberdar mısınız? Bu hastalarımızın ve refakatçilerinin yaşadığı ulaşım konaklama sorunlarının tedaviye erişimi güçleştirdiğini biliyor musunuz? Bu konuda Bakanlığınız hangi çalışmaları yürütmekte hangi destekleri sağlamaktadır?
•Giresun’da Kanser vakaları ve tedavisine ilişkin uzman doktor ve sağlık personeli, tedavi ünitesi konusunda yeterli olduğunu düşünüyor musunuz? Kanser tedavisi için ihtiyaç duyulan cihazlar ve Pozitron Emisyon Tomografisi (PET) ve Bilgisayarlı Tomografi (CT) üniteleri açısından yeterli midir?
•Giresun ilinde hizmet veren sağlık kurum ve kuruluşlarında Onkoloji uzmanı sayıları ne şekildedir? Onkoloji tedavisi verilen birimler ve burada görev alan uzman personel sayıları ne şekildedir? Giresun İlinde şu an itibarıyla tek Tıbbi onkoloji Uzmanı dahi olmadığını biliyor musunuz?
•    Giresun Valiliği ilgili branşa uzman doktor ataması yapılması için Sağlık Bakanlığına bugüne kadar kaç talepte bulunmuştur? Giresun İline yeterli sayıda onkoloji uzmanı ataması yıllardır neden yapılmıyor?
•Giresun’da görev yapan sağlık personelinin doktor ve idarecilerinin üstün gayretleriyle hizmet sunulmaya çalışılmaktadır. Kanser hastalarının sesini duyurma çabalarına yerel basın, sosyal medya ve diğer mecralarda tanık olunabilecekken, konuya ilişkin önergemize cevap verme nezaketi dahi göstermemeniz bu sorunun Bakanlığınızca kabul edilmediğine ya da önemsenmediğine mi işaret etmektedir? Karadeniz’in onkoloji üssü Giresun’a Bakanlığınızın en azından bir Uzman Onkolog ataması yaparak destek sağlaması için daha ne yapmamız gerekiyor?
 

Kaynak : kerasushaber.net

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle