Güzelavratotu Ispanak Zehirlenmesi Nedeni

Son Güncelleme : 18 Ekim 2021 19:10
Güzelavratotu Ispanak Zehirlenmesi Nedeni

Ispanak tüketiminde dikkat edilmesi gereken noktalar

Ispanak zehirlenmesi cumartesi akşamı Giresun’un gündemine oturdu. Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, zehirli olan ıspanak değil, içine karışan otlar olduğunu söyledi.

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, yaptığı açıklamada; “Ispanak, sağlıklı ve dengeli beslenmeye önem veren her insanın mutfağından ve sofrasından eksik etmemeye özen gösterdiği besin değerleri açısından da oldukça zengin bir sebzedir. Son derece faydalı bir bitki olan ve ülkemizde de yaygın olarak tüketilen ıspanağın içerisinde; oksalik asit, çinko, magnezyum, kalsiyum, nitrat gibi bileşenlerin yanı sıra, B, A, E, K ve C vitaminleri bulunur. İçerdiği birçok vitamin ve mineral, hastalıkların önlenmesine yardımcı olurken birçok başka besinsel yararlar da sağlar. 

Ispanağın faydaları yanında tüketiminde dikkat edilmesi gereken noktalarda bulunuyor. Ispanak temizlenirken, köklerinin kesilmeden temizlenme işleminin yapılması gerekmektedir. Çünkü bazen ıspanak bitkisine benzeyen Şeytan Elması (Boru Otu) ve Güzelavrat Otu ile karıştırılabilmektedir. Bu yabancı bitkilerin içinde bulunan bazı maddelere  dayalı zehirlenmeler görülmektedir. O nedenle böyle durumlarla karşılaşmamak için ıspanak bitkisi pişirilmeden önce ayıklama işleminin titizlikle yapılması gerekmektedir.”  Denildi.

Kaynak : kerasushaber.net

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle