Ticaret Lisesi, Şehir Müzesi Olacak

Son Güncelleme : 30 Temmuz 2021 02:07
Ticaret Lisesi, Şehir Müzesi Olacak

Eski Ticaret Lisesi, Şehir Müzesi olması için Kültür Bakanlığı’na tahsis ediliyor

Eski Giresun Ticaret Meslek Lisesi’nin tarihi binasında, Şehir Müzesi kurulması amacıyla uzun zamandır çalışmalar yürüten AK Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk, Millî Eğitim Bakanlığı ve Kültür Bakanlığı nezdinde yapılan görüşmeler sonucunda, Ticaret Meslek Lisesi’nin Kültür Bakanlığı’na tahsis edileceği bilgisini verdi.

“Giresun’umuzun tarihi ve kültürel değerlerini yaşatacağımız ve turistik anlamda her geçen gün önemi artan ilimize yeni bir değer kazandırmak amacıyla şehir müzesi kurulması için uzun zamandır mesai harcıyorduk. Bu süreçte önemli bir adım daha atarak okulumuzun Şehir Müzesi olmak üzere Kültür Bakanlığımıza tahsisi gerçekleştiriliyor” diyen Öztürk, Şehir Müzesi projesine ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bilindiği gibi tarihi Giresun Ticaret Meslek Lisemiz hem özel mimarisi ve bulunduğu konum itibariyle şehrimizin tarihi ve kültürel değerlerini yaşatacağımız önemli bir potansiyele sahip. Zaten kamuoyunda da bu özel binamızın en iyi şekilde değerlendirilmesine dair yüksek bir hassasiyet vardı. Bu okulumuz, bulunduğu yer itibariyle 1. derecede doğal ve arkeolojik sit alanı olan Giresun Kalesi, Çocuk Kütüphanesi olarak hizmet veren Katolik Kilisesi, tarihi camilerimiz ve 3. derecede Çevresel ve Kentsel Sit Alanı olan Zeytinlik Semti ile organik bir bağ ve doku bütünlüğü oluşturduğu için oldukça uygun bir konumdadır.  Bu beklentiler ışığında tarihi okulumuzun en iyi şehir Müzesi olarak değerlendirilebileceği kanaatiyle çalışmalarımıza başlamıştık.

 Daha önce Müze ile ilgili çalışmalar gerek Kültür ve Turizm Bakanlığı gerek Hazine ve Maliye Bakanlığı gerek Milli Eğitim Bakanlığı ile sürdürülmüşse de Ticaret Lisemizde eğitim- öğretim devam ettiği için okulun boşaltılması beklenmişti.  İlgili kurumlar nezdinde yaptığımız çalışmalar sonucu şu anda öğrenciler yeni okullara taşınarak binanın boşaltılması sağlanmış, bunun üzerine İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz ve Valiliğimiz yeniden Kültür ve Turizm Bakanlığına başvuru yapmıştı.  Bunun akabinde Kültür ve Turizm Bakanlığımızla yaptığımız görüşmeler sonucunda Şehir Müzesi kurulması, binanın Kültür ve Turizm Bakanlığına devredilmesi ve Müzenin yapılması için işlem sürecinin başlatılmasını yeniden talep ettik. Sayın Bakanımız da bu konuda çalışmaların başlatılması talimatını vermişti.

Daha sonra Millî Eğitim Bakanlığımız ile yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde Eski Ticaret Meslek Lisemizin Şehir Müzesi kurulması amacıyla, Millî Eğitim Bakanlığına ait olan tahsisin kaldırılarak, Kültür Bakanlığına tahsisine muvafakat verilmiştir.

 Bundan sonraki bürokratik süreçleri de yine yakından takip ederek kısa sürede sonuçlandırdıktan sonra inşallah şehrimize örnek bir Şehir Müzesi kazandıracağız. Böylece muhteşem bir mimarlık eseri olan Ticaret Lisesi binası, okulumuzun mezunlarının ve hemşerilerimizin isteği doğrultusunda, İlimizin tarihi ve kültürel değerlerine ev sahipliği yapacak muhteşem bir müzeye dönüşecektir.”

Kaynak : kerasushaber.net

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle