Tığlı; “TÜİK Verileri Kamera Şakası Gibi…”

21 Ekim 2021 20:47
Tığlı; “TÜİK Verileri Kamera Şakası Gibi…”

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlık Divanı Üyesi ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun Milletvekili Necati Tığlı, TÜİK Verileri Üzerine Konuştu. Verilerin yalan olduğunu söyledi.

İYİ Parti Grubu tarafından “TÜİK Verilerinin Tüm Gerekçeleriyle Araştırılması” için verilen Meclis Araştırması Önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.
 
TBMM Genel Kurulu’nda partisi adına söz alan CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, konuşmasında “TÜİK’in ülkemizin AB ülkeleri, Çin ve ABD’den daha fazla büyüdüğünü söylemesini ve bunu da yüzde 21,7’lik bir oran diye açıklanmasını olsa olsa kamera şakası olur bunun gerçeklerle uzaktan yakından alakası yok” dedi.
 
TÜİK Verileri Kamera Şakası Gibi…
TÜİK’in beyaz yalan ve kuyruklu yalandan sonra en büyük üçüncü yalan olduğunu söyleyen Tığlı, “TÜİK tarafından açıklanan verilere bakılacak olursa ülkemizin Avrupa Birliği ülkelerinden, Çin'den, Amerika'dan bile daha iyi durumda olduğuna inanmamız gerekecek. İktidarın sözcüsü ve raportörü konumundaki TÜİK'in ülkemizin 2021'de yüzde 21,7 büyüdüğünü açıklamasına gerçekten kamera şakası demekten başka söylenecek hiçbir söz yoktur” dedi.
 
CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı “Veriler ortadayken, asgari ücretlinin cebinde yangın varken, TÜİK'in bu iddialarına inanmak tabii ki de mümkün değildir. Pazar fiyatları, manav fiyatları almış başını gitmiş. Mazot, benzin, LPG her gece zamlanıyor. Peynir, zeytin, temizlik malzemeleri bir önceki yıla göre yüzde 70-80 zamlanmış. Cumhurbaşkanı bile marketten aldığı abur cuburlara 1.000 TL ödüyor ama ne hikmetse TÜİK çıkmış, yıllık enflasyonun yüzde 19,58 olduğunu belirtiyor. TÜİK herhâlde farkında değil ama vatandaşın çarşıda, pazarda hissettiği gerçek enflasyon yüzde 50'lere çoktan dayanmış durumdadır. Buradan bakıldığında dahi ülkenin yoksullaştığını görüyoruz, dolar 1,40'tan 9,30'a çıkmış, ama açıklanan verilere baktığımızda ülke uçuyor. Evet, ülke uçuyor ama uçurumdan aşağıya uçuyor” vurgusunu yaptı.
 
Sayın Cumhurbaşkanı’nın 14 Eylül 2021'de yaptığı bir konuşmada 19 yıllık süreçte asgari ücretin 16 kat, işçi emekli maaşının da 27 kat arttığı yönündeki sözlerini hatırlatan CHP’li Tığlı, “söylemek başka, gerçekler başka. Şayet öyle olsaydı bugün işçi emeklisi en az 7.450 lira, memur emeklisi de en az 13.500 lira civarında bir emekli maaşı alıyor olmalıydı.
 
Oysa 19 yılda işçi Emekli Aylığı 9,4 kat artarak 2.599 liraya. Memur Emekli aylığı 7,1 kat artarak 3.569 liraya, BAĞ-KUR Esnaf Aylığı 10,3 kat artarak 2.679 liraya yükselmiş. Sayın Cumhurbaşkanı herhâlde BAĞ-KUR'lu Tarım Emekli Aylığını 1.778 liraya yükselten 26,9 katlık artışın bütün emekliler için olduğunu zannediyor.
 
Vatandaş Artan Enflasyon Karşısında Ezilmekten Nefes Alamıyor
Hani nerede 16 kat artışlar, 27 kat artışlar? Kimseyi kandırmayın. Artan bir emekli maaşı varsa o da katbekat artan sarayın emekli maaşlarıdır. Emekli aylıkları hem millî gelirin hem asgari ücret artışının hem de açlık ve yoksulluk sınırının çok çok altındadır. İşçi emeklisi, memur emeklisi, kamu işçisi, asgari ücretli çiftçi artan enflasyon karşısında ezilmekten nefes alamaz hâle gelmiştir. TÜİK bunları görmezden geliyor, gerçek verileri halkla paylaşmaktan kaçınıyor. Gelin, gerçeklerden kaçmayın, kim size kanun dışı her ne yaptırıyorsa yapmayın ve gerçek verileri açıklayın” ifadelerini kullandı.
 

Kaynak : kerasushaber.net

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle