Tığlı’dan, İktidara Gönderme

Son Güncelleme : 11 Kasım 2021 19:11
Tığlı’dan, İktidara Gönderme

Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “Maliyet Bir Yılda Yüzde Üçyüz Artarken Tarımsal Destek Yedi Yıldır Neden Aynı?”dedi

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlık Divanı Üyesi ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “İktidar fındık üreticisini piyasa koşullarına terk edip kaçtı. Son yıllarda, dünyada tarım ürünlerinin tümünde fiyatlar rekor düzeyde artarken ve gıdaya erişim daha zor hale gelmişken en kıymetli tarımsal ürünümüz fındık bu iktidar sayesinde fiyatı düşen tek ürün oldu. Bu ayıp AKP iktidarına nasip oldu. İktidar yüzde üç 300 artan maliyetler karşısında ne yapacağını bilemeyen fındık üreticisine, 2022 bütçesinden 2021 yılı için yapılacak tarımsal destekte en ufak artışı dahi çok gördü, yazıklar olsun” dedi.

Giresun Milletvekili Necati Tığlı, 2021 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemeler ve 2022 Yılında Uygulanacak Gübre ve Sertifikalı Tohum Kullanım Desteklerine İlişkin Kararın Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe konulması ardından bir açıklama yaptı.
Tığlı, “Tarımsal üretimin ve gıda arz güvencesinin sürdürülebilirliğinin sağlanması, verim ve kalitenin arttırılmasının amaçlandığı belirtilen kararda gördüğüm eksikliği ifade etmek isterim. Kararda, üreticimize karşı, fındık sektörünü yöneten kesimlerin, iktidarın göz bebeği şirketlerin ısrarla korunup kollanması, bunlar karşısında fındık üreticisine yalnız olduğunun hatırlatılarak önümüzdeki süreçte üretim sürecinden hızla uzaklaşması hedeflenmektedir ifadesi eksik kalmış” yorumunu yaptı.

Geçtiğimiz günlerde iki yıl sonra yapılacak gübre desteğini üç yıl önceki desteğin iki katına çıkaracağını söyleyen Tarım ve Orman Bakanı’nı üreticiyle alay ediyor diyerek eleştiren Tığlı “Çiftçi Kayıt Sistemi ve Fındık Kayıt Sistemine kayıtlı çiftçilere dekara 170 TL fındık alan bazlı gelir desteği ödemesi, yaş çay, fındık için 18 lirası mazot ve 8 lirası gübre olmak üzere 26 lira olacakmış. Katı organik-organomineral gübre desteği kapsamında dekara 20 lira destekleme ödemesi yapılacakmış. Bakın burası önemli bu destek 2019’da dekar başı 10 TL iken yüzde yüz artmış 20 TL olmuş. İktidar bu kararla fındık üreticisini desteklemediğini itiraf etmiş oluyor, fındık üretiminin devamını yeni bir destekleme modeliyle sağlayabileceğimiz ortaya çıkmıştır.
Alan Bazlı destekleme modeli yerine ürün bazlı bir model üzerinde tartışıyoruz; fakat görünen şu ki yedi yıldır fındık alan bazlı destek ödemesi zaten 1 kuruş artırılmamış, bu destekleme modelinden ya da tarımsal üretimde fındık üreticisine destekten vazgeçmiş oluyor zaten. İktidar biriken sorunlarla baş etme gücünü, aklını yitirmiş vaziyette. Vatandaşımızla çiftçimizle empati kurması imkânsız sürece gelmiş, görünen o ki ülkemizin iktidar değişimine bu günden daha fazla ihtiyacı olan dönem olmamıştır fakat farkında bile değiller çünkü halktan kopuk hamasetle yönetme anlayışı egemen olmuş durumda” ifadelerine yer verdi.

Kaynak : kerasushaber.net

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle