Vadi’nin İstanbul Ticaret Odası’ndaki Görünmez Kahramanları…

28 Mart 2016 11:41
Vadi’nin İstanbul Ticaret Odası’ndaki Görünmez Kahramanları…

İstanbul Ticaret Odası İTO Meclis Üyesi Çamoluklu hemşerimiz Hüseyin Akarçeşme, Çamoluk Meslek Yüksek Okulu ve yaptıkları diğer çalışmalarla ilgili Şebin Gündem Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Şenel Odacı’ya özel açıklamalarda bulundu…

Hüseyin Akarçeşme, bulundukları ortamlarda doğdukları yerlere hizmet götürme derdinde olduklarını ifade ederek, İTO’da Alucralı ve Şebinkarahisarlı hemşehrileri ile birlikte güç birliği içerisinde memlekete hizmet için mücadele ettiklerini söyledi.

Sayın Akarçeşme Çamoluk Meslek Yüksek Okulu ile ilgili verdikleri beş yıllık mücadeleyi sorduğumuzda ise; "Aslında bu eserin ve mücadelenin arkasında biz dokuz arkadaş varız, onlarda burada olsa iyi olurdu" demesine rağmen ısrarımız sonrasında arkadaşlarından özür dileyerek memleketine hizmet etmenin mutluluğu içinde birlikte yaşadıklarını anlattı.

İTO’da Meclis Üyesi olan, Alucra, Çamoluk ve Şebinkarahisarlı dokuz hemşerimizin; "Örnek bir dayanışma içerisinde birlikte çalışarak, yöremize bir okul kazandırdık" diyen Hüseyin Akarçeşme, sözlerine şöyle devam etti.

PROJE BİRKAÇ KEZ DİREKTEN DÖNDÜ…

“Çamoluk Meslek Yüksek Okulu’nu yaptırmak için çalışmalara 5 yıl önce başladık. Bu proje birkaç kez direkten döndü diyebiliriz. İTO Anadolu’nun birçok yerinde ilkokul, ortaokul, lise yaptı. İTO bizim projeyle ilk defa bir meslek yüksekokul projesi gerçekleştirecekti. Büyük özveri ile Alucra, Çamoluk ve Şebinkarahisar üçgenindeki vadiye bu okulun kazandırılması için çok büyük bir mücadele verdik. Odamızın yapmış olduğu belki de son okullardan biri oldu ve bu projeden sonra başka okul projesi yapılmadı.”

İZMİR TİCARET ODASI BİZİ MAHKEMEYE ŞİKÂYET ETTİ…

Sayın Akarçeşme sözlerine şöyle devam etti: “Yüksekokul’un yapılmasındaki en büyük engellerimizden birisi bazı kanuni zorunlulukların gündeme getirilmesi ve İzmir Ticaret Odası’nın bizi bu konuda şikayet etmesiydi. İTO, İstanbul esnafından topladığı parayla ancak İstanbul'a hizmet eder, İstanbul insanına yatırım yapabilir, başka vilayette yapılmasının eşitlik ilkesine aykırı olacağından yola çıkarak, yüksek mahkemeler nezdinde şikâyette bulundular. Bundan dolayı bir ara bizim yüksekokul projemiz durduruldu. Ama bizim dokuz görünmeyen kahramanımızın yapılan tüm toplantılara katılarak aynı kararlılığı göstermesi, işin takibini yapması bizi sonuca ulaştırdı. Bu birlikteliğimiz olmasaydı belki okulumuz yapılmayacaktı.

İTO Başkanı İbrahim Çağlar ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’ndan çok önemli destek…

“Bizim 9 arkadaş ile birlikte hareket etmemiz, siyasi desteğimiz, İTO’nın güçlü olması, Başkanımız İbrahim Çağlar, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu gibi değerli insanlarımız olaya sahip çıkmasaydı belki de okulumuz yapılmayacaktı. Çünkü kanuni bir gerekçeyle bunu engellemek istediler. Onlara rağmen okulumuz yapıldı. Bunun mutluluğunu ise başta söylediğim gibi dokuz arkadaşımızla birlikte yaşadık.”

YÜKSEKOKUL’UN YAPILMASINDA İTO’DA MÜCADELE VEREN VADİ’NİN 9 KAHRAMANI…

“Kim bu arkadaşlarınız diye sorarsanız, İTO’ında kendileri ile daima gönül birliği yaptığımız görünmez kahramanlarımız; Hüseyin Akarçeşme Çamoluk, Ali Sinan Safi Çamoluk, Birol Hacıoğlu Çamoluk,  Selahattin Küçükaslan Çamoluk, Mustafa Paça Alucra, Mustafa Karayılan Şebinkarahisar,  Yavuz Aslan Şebinkarahisar,  Said Düzyurt Çamoluk, Mehmet Horasan Alucra. Beş yıl önce başlayan mücadelemizi bu arkadaşlarımızla birlikte ortaya çıkardık. Bunu özellikle vurgulamak istiyorum ve arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Okulun hayata geçirilmesinde gerçekten çok büyük sıkıntılar çektik ve mücadeleler verdik. Ama buna değer diyorum.”

YEREL GAZETECİDEN ANLAMSIZ SÖZLER…

“Geçenlerde bir toplantıda kendimi tanıtmadan yerel bir gazetecimizden birisine; ‘Çamoluk’a Meslek Yüksek Okulu yapılıyormuş bilgin var mı? Nasıl olur? Çamoluk'a faydalı olur mu?’ dedim. Aynen bana şunu söyledi: ‘Güzel bir tavuk kümesi olur veya büyük bir depo olur. Başkada bir işe yaramaz.’ Aslında çok üzüldüm, ama belli etmedim, bu konuda yorumda yapmıyorum. İnsanlarımızın bu ve bunun gibi konularda hassasiyetlerini yeterli görmüyorum. Yapılanlara,  negatif yönünden değil de, birazda pozitif yönünden bakmaya çalışsalar güzel olmaz mı?”

KİMSEYE KİN GÜTMÜYORUM…

Sayın Akarçeşme sözlerine şöyle devam etti. “Dünyada yaklaşık 105 ülkeyi gezdim, insanlar gezdikçe ve değişik kültürleri görüp onlarla tanıştıkça insanın sevgisi artıyor. Saygısızlık ve insanlara zarar verme özelliği ise azalıyor. O insanları ben olduğu gibi kabul ediyor, onlara niye öyle söyledi diye kin gütme derdinde olmuyorum. Dünyanın en güzel projesini yapsan da, kötü diyenler mutlaka olacaktır. Yöremizin hizmete ihtiyacı var, yapılan hizmetlerde birçok insan hassas olmayabilir. Bu normal ve işin doğasında var. Bizler gücümüzün elverdiği konularda yöremiz için imkânlarımızı kullanmaya devam edeceğiz.”

Şebin Gündem ailesi olarak, Sayın Akarçeşme’ye yaptıkları açıklamalar ve arkadaşları ile birlikte memleket için yaptıkları çalışmalara teşekkür ediyoruz, her zaman destekçileri olduğumuzu ifade etmek istiyoruz.

Röportaj: Hüseyin Şenel Odacı

Kaynak : kerasushaber.net

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle